Tek bir gün giyeceğiniz gelinlik şu ana kadar aldığınız tüm elbiselerin en kalitelisi olmalı! Çünkü o gün giydiğiniz gelinlik, hayatınızın sonuna kadar bakacağınız tüm resimlerinize şahitlik edecek. Bu kadar önemli bir seçim yaparken gelinliğinizin kaliteli olup olmadığını anlamak ister misiniz?

Kumaşın Kalitesi

Gelinliği gösterecek en önemli malzeme kumaştır. Kumaş seçimini kalitesine göre yapmalısınız. Kumaş kalitesini anlamak pek kolay değildir. Ama gelinlik alışverişine gitmeden önce gelinlik kumaşları hakkında biraz alıştırma yapabilirsiniz. İşe abiye satan mağazalardaki elbiselerin kumaşlarını inceleyerek başlayabilirsiniz. Kumaşa dokunduğunuzda ipek saten yumuşak ve kaygan, ipek tafta biraz daha sert ve kaygan şifonun ise yumuşak ve pamuksu bir his uyandırması gerekir.

Malzemelerin Kalitesi

Kumaş kalitesinden sonra gelinlik malzemeleri gelir. Kullanılan malzemelerin detaylarını öğrenmeli ve mutlaka elle dikildiğine emin olmalısınız. Swarovski, boncuk, inci, kristal taşlar, Fransız danteli, tüyler, aplikler veya çiçekler hepsi gelinlik kumaşına eklenecek malzemelerdendir. Mesela aplik gelinliğin kumaşından yapılan üç boyutlu tasarımlardır. Ucuz olsun diye kendi gelinlik kumaşınızdan değil de ona benzer kumaştan yapılırsa renk ve doku farkı olur. Bu da gelinliğinin kötü görünmesine sebep olabilir. Plastik süslemeleri ise basit göründüğü için hiç tavsiye etmiyoruz.

Gelinliğin Dikişleri

İlk hedefiniz dikiş bilen biri ile gelinlikçilere gitmek olmalı. Hepimizin güvendiği ve dikişten anlayan bir yakını olduğuna eminim ama eğer yoksa işte ilk ipucu! Gelinliğin içine bakmalısınız. İç dikişleri de dışı kadar kusursuz ve temiz dikilmiş, parçaların birleşme yerleri eşit, aynı hizada ve düzgün olmalı. Dikişin vücudunuza nasıl oturduğuna da dikkat etmelisiniz. Tabi bunu moda evindeki hazır modelleri deneyerek anlayabilirsiniz. Kalıp vücudunuza tam oturmalı, potluk yapmamalıdır. Gelinlik straplez modelse üzerinizde giydiğiniz gibi kalmalı aşağı düşmemeli, tüm gece piste oynarken ellerinizle sürekli yukarı çekmek zorunda kalmamalısınız.

Terzinin Referansları

Kaliteyi anlamanın en kolay yolu terzinin referanslarıdır. Çünkü o terzi ile ilgili pozitif ve negatif her türlü bilgiye ilk ağızdan ulaşabilirsiniz. Bir yakının veya arkadaşınızın orada gelinlik yaptırdıysa çok şanlısınız. Çünkü o gelinliği inceleyerek gelinlik detayları hakkında fikir edinebilirsiniz. Gelinliği diktireceğiniz mağazanın web sitesine bakıp, satılan butiklerde onunla ilgili yorumlara bakıp bilgi edinebilirsiniz. Hatta arama motorlarında moda evinin ismini bile aratmanızı tavsiye ediyoruz. Önceki gelinlerin birçoğu memnunsa sizde olabilirsiniz ama çoğunluğu memnun değilse bu riske girmeye değer mi bir düşünürsünüz! O nedenle gelinliği almadan önce mağazayı iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Önceden yapılan yorumlar size oldukça yol gösterici olacaktır.