Kültürümüz içinde önemli bir yeri olan düğün törenleri geleneklerimizin en renkli olanlarıdır.Düğün töreni oğlan evi ile kız evini birbirine bağlayan ve bu iki ev arasında düzenlenen törenlerden ibarettir. Bu vesile ile iki evin yakınları, dostları bu törenlere katılırlar, bu mutlu olayı birlikte kutlarlar. Kına gecesi düğün töreninin en önemli öğelerindendir. Düğünden bir gün önce düzenlenen törene evlenecek kız, özel bir elbise ile katılır.

Birçok kültürde en önemli parçalardan biridir düğün törenleri. Bu törenlerin içinde yer alan ve gelinin baba evinde kalacağı son gece yapılan kına gecesi ise en duygu yüklü olanıdır. Kına gecelerinde uygulanan adet ve uygulamalar esasta bir olmakla birlikte ayrıntılarda yöreden yöreye değişen birtakım özellikler gösterir.

Gelinlerin kına gecelerinde giyecekleri kıyafetlerde farklılık gösterebilmektedir. Genelde kına yakılacağı zaman gelinler bindallı giyerler. Üzeri işlemeli olan bindallılar birçok bayan tarafından tercih edilmektedir. Fakat son zamanlarda  klasik kına kıyafetlerinden sıkılan bayanlar kına gecelerinde giymek için daha farklı kına kıyafetleri tercih etmektedirler. Bu tercihlerin başında Hint kıyafetleri gelmektedir. Hintli kadınların elbise modelleri son yıllarda özellikle gelin adayları tarafından çok beğenilerek kına gecelerinin kına elbisesi modeli olarak tercih ediliyor.

Birbirinden renkli ve birbirinden güzel desenli kıyafetler gelinlerin ilgi odağı haline geldi.  Hintlilerin özel günlerde giyindikleri giysiler her zaman çok konuşulmuştur. Ağır işlemeler, rengârenk kumaşlar, takılan aksesuarlar… Bunlar arasından seçim yaparken gelin adayları oldukça zorlanıyor. Kıyafetlerin üzerine yapılan işlemeler göz dolduruyor. Tamamen el işlemesi kumaşlardan hazırlanan kıyafetler hem farklı bir konsept yaratıyor hem de gelinlerin çok şık görünmesini sağlıyor.

Hint kıyafetlerinin en önemli tamamlayıcısı aksesuarları. Kıyafetlerin olmazsa olmazı olan aksesuarlar birbirinden renkli taşlardan oluşuyor. Hint kıyafeti tercih ettiğinizde bir de çok şık bir aksesuar almanız gerekecek.

Kına gecelerinde bayanların tercih ettiği kaftanlar, kına kıyafetleri daha düz renklerde oluşuyor. Renklerin harmanladığı kıyafetleri görmek biz de çok mümkün değil. Fakat Hint kıyafetlerinde birden fazla rengin desenin bir arada kullanıldığını görüyoruz. En çok da bunu seven bayanlar Hint kıyafetlerine hayran kalıyorlar.

Kıyafetlerde kullanılan birbirinden güzel renkler kına gecesinde bir prenses gibi olmanızı sağlayacak. Özellikle de kıyafetinizin hangi renk olacağına karar veremiyorsanız Hint kıyafetlerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Ne de olsa içinde birden fazla renk barındırıyor.Hint kıyafetlerinde birbirinden farklı formlara rastlayabilirsiniz. Eğer klasik Hint kıyafetlerindeki kalıbı istemiyorsanız Hint kumaşlarını kullanarak kendinize özel bir tasarım yaptırabilirsiniz. Size has oldukça şık bir kıyafet ortaya çıkacaktır.